Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

Windows Server 2008’de IE ESC

Default ayarlarla kurulmuş olan bir Windows Server 2008 işletim sistemi üzerindeki Internet Explorer’ı kullanarak internete erişmeye çalıştığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

windows-server-2008de-ie-esc-1

windows-server-2008de-ie-esc-1

Microsoft, Windows Server 2003 işletim sistemiyle birlikte, Server işletim sistemleri üzerinden internete daha güvenli olarak bağlanabilmek için “Internet Explorer Enhanced Security Configuration” yapısını geliştirdi. Internet Explorer Enhanced Security Configuration, güvenliği arttırmakla birlikte bazen sıkıcı bir hal alabiliyordu. Windows Server 2003 işletim sisteminde bu özelliği kaldırmak için Start à Control Panel à Add or Remove Programs à Add/Remove Windows Components altından “Internet Explorer Enhanced Security Configuration” seçeneği önündeki tick işaretini kaldırıyorduk.

 

windows-server-2008de-ie-esc-2

windows-server-2008de-ie-esc-2

Windows Server 2008’de ise Internet Explorer Enhanced Security Configuration daha da sıkıcı bir hale gelmiş. Internette gezinirken çok daha fazla kısıtlama ile karşılaşıyorsunuz. Windows Server 2008’de bu özelliği kapatmak için Computer üzerine sağ click yapalım ve Manage diyelim.

 

windows-server-2008de-ie-esc-3

windows-server-2008de-ie-esc-3

Gelen Server Manager ekranında Security Information altındaki Configure IE ESC linkine tıklayalım.

 

windows-server-2008de-ie-esc-4

windows-server-2008de-ie-esc-4

Varsayılan ayarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 

windows-server-2008de-ie-esc-5

windows-server-2008de-ie-esc-5

Yukarıdaki ekranda Administratorlar ve bu bilgisayarı kullanan tüm Userlar için Internet Explorer Enhanced Security Configuration seçeneğinin açık olduğunu görüyoruz. Yukarıdaki ekranda bu iki seçeneği de “Off” yaparsanız, artık Windows Server işletim sistemi üzerindeki Internet Explorer ile de internette rahat rahat gezinebilirsiniz.

 

windows-server-2008de-ie-esc-6

windows-server-2008de-ie-esc-6

Yukarıdaki ekranda sadece Administrators altındaki seçeneği Off yaparsanız, Administrator’lar için IE ESC seçeneğini kapatmış olursunuz. Tercih size kalmıştır. Başka bir makalede tekrar görüşmek dileğiyle…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın