Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

Silverlight ile Video Yayınlama

Silverlight’ın kullanılmaya başlandığı andan itibaren en önemli özelliğinin kaliteli video oynatabilmesi söylenmektedir. Özellikle HD(High Definition – Yüksek Çözünürlük) kalitesinde video ve canlı yayını desteklemesi, kendisini rakiplerinden üstün kılan en önemli özelliği olarak gösterilmektedir. Peki Silverlight içerisine video ekleme işlemini nasıl yapabiliriz? Bu makalede bu konuya giriş yapacağız.

Silverlight projelerimizi oluşturabilmemiz için bilgisayarımızda Microsoft Expression ailesinden Expression Blend 2 programının bulunması gerekmektedir.

Öncelikle Expression Blend 2’de yeni bir Silverlight 1.0 projesi başlatalım.

silverlight-ile-video-yayinlama-1

silverlight-ile-video-yayinlama-1

Projemizde Page.xaml dosyası ile çalışacağız. XAML uzantılı dosya, Silverlight animasyonunu hazırlayacağımız proje dosyamızdır.

Öncelikle video dosyalarımızı projemize dahil edebilmemiz için bir adet MediaElement eklemememiz gerekmektedir. MediaElement’i, sağ bölümde bulunan >>(Asset Library) seçeneğinden seçiyoruz. Açılan ekranda Search bölümünde arama yapıp MediaElement’i projemizde istediğimiz bölgeye ekliyoruz.

silverlight-ile-video-yayinlama-2

silverlight-ile-video-yayinlama-2

MediaElement kontrolü seçiliyken Properties -> Media -> Source seçeneğinden, projemize video dosyamızı ekliyoruz.

silverlight-ile-video-yayinlama-3

silverlight-ile-video-yayinlama-3

Bu işlemden sonra projemizi F5 ile çalıştırdığımız zaman sayfamızda videomuzu görebileceğiz.

Şu ana kadar yaptığımız işlemlerin kodlarını görmek için de üst bölümde Design, XAML, Split seçenekleri bulunmaktadır. Design tasarım ekranını; XAML, kod ekranını; Split ise yarı tasarım yarı kod ekranını göstermektedir. Buradan da görebiliyoruz ki Microsoft, Silverlight için yepyeni bir programlama dili geliştirmiş : XAML . . .

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın