Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

Office 2007 Unattended Kurulum

Bu makalemizde Office 2007 için unattended (katılımsız) bir kurulumun nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Bu işlem için Office Customization Tool’u (OCT) kullanarak bir *.msp dosyasının nasıl hazırlanacağını ve bu *.msp dosyasının nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

Office 2003’te unattended bir kurulum yapmak için Office Resource Kit’i (ork.exe) kurup, bunun içindeki Custom Installation Wizard’ı (CIW) kullanarak bir *.mst dosyası oluşturuyorduk. Office 2007’de ise bu işlemi OCT’yi kullanarak gerçekleştireceğiz.

Office 2007’yi özelleştirmek ve Office Customization Tool’a erişmek için Office 2007’nin setup.exe’sini /admin parametresiyle çalıştırmamız gerekmektedir. Ben uygulamamız için Office 2007 DVD’si içeriğinin tamamını “G:\Office 2007 tr” klasörü içerisine kopyaladım. Bu yüzden BaşlatàÇalıştır’a g:\Office 2007 tr\setup.exe /admin yazıyorum.

 

office-2007-unattended-kurulum-1

office-2007-unattended-kurulum-1

Bu komutu çalıştırdığınızda, Office Customization Tool açılacaktır.

 

office-2007-unattended-kurulum-2

office-2007-unattended-kurulum-2

Yeni bir customization dosyası oluşturacağımız için gelen ekranda herhangibir değişiklik yapmadan OK butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

 

office-2007-unattended-kurulum-3

office-2007-unattended-kurulum-3

Bu ekranda sol taraftaki menüler yardımıyla Office 2007 kurulumunu istediğiniz derecede özelleştirebilirsiniz. Şimdi bu menülerden en çok kullanacak olduklarınızı incelemeye başlayalım.

“Install location and organization name” seçeneğine tıklayalım.

 

office-2007-unattended-kurulum-4

office-2007-unattended-kurulum-4

Yukarıdaki ekranda Office 2007’nin nereye kurulacağını görüyoruz, isterseniz kurulum yolunu “Default installation path” kısmından değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak işletim sisteminin kurulu olduğu yerdeki “ProgramFiles” klasörü içerisine “Microsoft Office” isminde bir klasör oluşturacak ve kurulum dosyalarını bu path’e atacaktır. “Organization name” kısmına ise şirket isminizi girebilirsiniz.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra yine sol taraftaki menüden “Licensing and user interface”i seçelim.

 

office-2007-unattended-kurulum-5

office-2007-unattended-kurulum-5

“Licensing and user interface” ekranında “Product key” kısmına 25 karakterden oluşan ürün anahtarımızı giriyoruz. “I accept the terms in the Licence Aggreement” seçeneğini işaretliyoruz. “Display level” kısmında ise None, Basic ve Full – default olmak üzere 3 farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Buradaki Full –default seçeneği işaretlenirse kurulum kullanıcının katılımıyla interaktif olarak gerçekleşecektir. Basic seçeneği işaretlenirse kullanıcıya kurulum sırasında minimum sayıda seçenek sorulacaktır. None seçeneği işaretlenirse kurulum sırasında kullanıcıya hiç birşey sorulmayacak ve kurulum otomatik olarak, silent bir şekilde gerçekleştirilecektir. “Completion notice” seçeneği işaretlenirse, kurulum tamamlandıktan sonra kullanıcıya kurulumun tamamlandığına dair bir uyarı verilecektir. “Suppress modal” seçeneği işaretlenirse, kurulum sırasında herhangibir sorun meydana geldiği takdirde kullanıcı uyarılmayacaktır. Biz kullanıcıya kesinlikle hiçbirşey sormasını ve göstermesini istemediğimiz için ayarlarımızı yukarıdaki gibi yapıyoruz ve menülerden “Remove previous installations” seçeneğine tıklıyoruz.

 

office-2007-unattended-kurulum-6

office-2007-unattended-kurulum-6

Bu ekranda da eğer Office 2007 kurulumunun gerçekleştirildiği bilgisayarda önceki Office sürümlerinden birisi varsa ne yapılacağı sorulmaktadır. Varsayılan olarak setup, eski versiyonları kaldırmaktadır. Bu ekranda hiçbir değişiklik yapmıyor ve “Set feature installation states” seçeneğine tıklıyoruz.

 

office-2007-unattended-kurulum-7

office-2007-unattended-kurulum-7

 

Bu ekranda da kurulmasını istemediğiniz Office komponentlerini kaldırabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki ayarlara göre Groove, OneNote, Publisher ve InfoPath kurulmayacaktır.

Diğer seçenekleri de inceleyerek Office 2007 kurulumunu çok daha fazla özelleştirebilirsiniz. Ben başka herhangibir değişiklik yapmıyor ve Office 2007’nin yukarıda girmiş olduğum ayarlarla kurulmasını istiyorum. Son olarak *.msp dosyamızı kaydetmemiz gerekiyor. Kaydetmek için File à Save As seçeneğine tıklıyoruz.

 

office-2007-unattended-kurulum-8

office-2007-unattended-kurulum-8

office-2007-unattended-kurulum-9

office-2007-unattended-kurulum-9

Şimdi sıra geldi bu *.msp dosyamızı nasıl kullanacağımıza. Bu dosyayı Office 2007 içerisindeki Updates klasörü içerisine atıyoruz.

 

office-2007-unattended-kurulum-10

office-2007-unattended-kurulum-10

Artık, kurulum işlemine geçebiliriz. Kurulumu başlatmak için setup.exe’ye tıklıyoruz. Setup, kuruluma başlarken Updates klasörü içerisinde bir *.msp dosyası arayacak, varsa cevap dosyası olarak bunu kullanacak, yoksa tüm kurulum basamaklarını kullanıcının girmesini isteyecektir.

Office 2007 kurulurken Task Manager’dan setup’ın çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

 

office-2007-unattended-kurulum-11

office-2007-unattended-kurulum-11

İsterseniz, bu yapmış olduğumu değişiklerle yeni bir Office 2007 DVD’si hazırlayabilir ve kurulumlarınızı bu DVD ile gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın