Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

IIS 7 – Bölüm IV

HTTP Redirection:

            Bazen bir web sitesine gelen istekleri başka bir web sitesine yönlendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Örneğin siteniz bakımdayken yada varolan bir sitenize başka bir isimle bağlanmanız gerekiyorsa, IIS üzerindeki HTTP Redirection seçeneği kullanılabilir. Bunun için öncelikle HTTP Redirection componentini kurmamız gerekmektedir.

Computer üzerine sağ click yapalım ve Manage diyelim. Gelen ekrandan Web Server (IIS) seçeneğine tıklayalım. Role Services ekranından Add Role Services seçeneğine tıklayalım. Common HTTP Features altından HTTP Redirection seçeneği önündeki tick’i işaretleyelim.

 

iis-7-bolum-4-1

iis-7-bolum-4-1

Daha sonra Next butonuna tıklayalım ve Install diyelim.

 

iis-7-bolum-4-2

iis-7-bolum-4-2

Kurulum tamamlandıktan sonra Close ile yukarıdaki pencereyi kapatalım. Şimdi sonucu görmek için, IIS Manager’ı açalım ve daha önceden yayınlamış olduğumuz bir web sitesini seçelim.

 

iis-7-bolum-4-3

iis-7-bolum-4-3

Örneğin ahmetsait isimli web sitesine gelen istekleri www.mynet.com ‘a yönlendirmek istiyorsanız, ahmetsait isimli web siteniz seçiliyken HTTP Redirect seçeneğine çift tıklayalım. Aşağıdaki ekran gelecektir.

 

iis-7-bolum-4-4

iis-7-bolum-4-4

Yukarıdaki ekranda gerekli değişiklikleri yapalım ve Apply linkine tıklayalım. ahmetsait isimli web sitesi, benim IIS Server’ım üzerinde 81. porttan yayınlanmış durumda. Browser’ıma https://192.168.2.200:81 yazdığımda Mynet sitesine yönlendirme yaptığımız için Mynet’in web sitesi açılacaktır. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-4-5

iis-7-bolum-4-5

HTTP Redirection ile dışarıdaki bir web sitesine yönlendirme yapabildiğiniz gibi, IIS Serverınız üzerindeki başka bir web sitesine de yönlendirme işlemini yapabilirdiniz.

 

FTP Publishing:

IIS üzerinden, gerekli komponentleri kurarak, FTP (File Transfer Protocol) sitelerini de yayınlayabilirsiniz. FTP protokolünü kullanarak dosya ve doküman paylaşımınızı IIS üzerinden yapabilirsiniz. Bu arada FTP Protokolünün default portu 21’dir.

Bu işlemler için öncelikle IIS Server’ınız üzerinde “FTP Publishing Service”inin kurulu olması gerekmektedir. FTP Publishing Service’i kurmak için Computer üzerine sağ click yapalım ve Manage diyelim. Gelen ekranda Roles kısmını seçelim. “Web Server (IIS)” altından Add Role Services linkine tıklayalım.

 

iis-7-bolum-4-6

iis-7-bolum-4-6

FTP Publishing Service seçeneğine tıklayalım, Gelen ekranda da “Add Required Role Services” butonuna tıklayalım ve Next diyelim. Bir sonraki pencerede Install butonuna tıklayalım.

 

iis-7-bolum-4-7

iis-7-bolum-4-7

Kurulumdan sonra yukarıdaki pencereyi Close butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz. Windows Server 2008’deki FTP Servisi IIS 7 üzerinden değil IIS 6 üzerinden hizmet vermektedir. Dolayısıyla biz yukarıda yapmış olduğumuz kurulum ile IIS 6 üzerindeki FTP yapısını kurmuş olduk. Start à Administrative Tools kısmına geldiğinizde IIS 6 konsolunu göreceksiniz.

 

iis-7-bolum-4-8

iis-7-bolum-4-8

Yukarıdaki ekranda “Internet Information Services (IIS) 6.0 Manager” seçeneğine tıklayalım. IIS 6.0 Manager’ı açtığınızda eğer FTP Sites üzerinde bir çarpı işareti görüyorsanız “Default FTP Site” üzerine sağ click yapın ve Start edin.

 

iis-7-bolum-4-9

iis-7-bolum-4-9

FTP hizmetiniz başladıktan sonra Default FTP Site üzerine sağ click yapalım ve Properties’ine gelelim.

 

iis-7-bolum-4-10

iis-7-bolum-4-10

Home Directory tab sekmesine geldiğinizde Default FTP Site içeriğinin c:\inetpub\ftproot klasörü içerisinde tutulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu path’e attığınız her şey Default FTP Site ile yayınlanmış olacaktır.

Bu FTP sayfasına bağlanmak için Browserınızı açınız ve aşağıdaki şekilde bağlanınız. Dikkat ediyorsanız bu sefer IIS Server’a FTP protokolü ile bağlanmak istediğimiz için ftp://IP şeklinde bağlanıyoruz.

 

iis-7-bolum-4-11

iis-7-bolum-4-11

FTP içeriğine Windows Explorer arayüzü ile erişmek istiyorsanız, PageàOpen FTP Site in Windows Explorer seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-4-12

iis-7-bolum-4-12

Birden fazla FTP sitesi yayınlamanız gerekiyorsa IIS 6.0 Manager altından FTP Sites üzerine sağ click NewàFTP Site seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-4-13

iis-7-bolum-4-13

Tabii ki birden fazla FTP Sitesi yayınlamak için farklı portlar kullanmanız gerektiğini artık bildiğinizi varsayıyorum. Default FTP Site 21. porttan yayın yapmaktadır. O zaman bir tane daha FTP Sitesi yayınlamanız gerekiyorsa, onu örneğin 22. porttan yayınlayabilir ve bağlanırken, ftp://192.168.2.200:22 şeklinde bağlanabilirsiniz.

Evet, buraya kadar IIS 7’yi 4 farklı bölümde ele aldık. Artık IIS konumuzu burada sonlandırabiliriz. Bu 4 bölüm boyunca tüm IIS uygulamalarımızı iç ağ (intranet) üzerinden anlattık. Peki bu web yada ftp sitelerine internet üzerinden de erişilmesi gerekiyorsa (ki çoğu durumda gerekecektir), o zaman ne yapılacak?

İç ağda IIS Server’ınızı configure ettikten sonra dışarıya yayın yapmak işin kolay kısmıdır. Yapmanız gereken şey modem yada firewall üzerinden ilgili portların açılıp, iç ağdaki IIS Server’a yönlendirilmesi olacaktır. Eğer web sitelerinizi Host Header ile yayınladıysanız, o zaman o isimleri dışarıda satın alıp, o web sitesine gelen istekleri modeminizin dış IP’sine yönlendirmeniz gerekecek ve modemden de 80. porta gelen istekleri IIS Server’a yönlendirmeniz gerekecektir. Burada sizin network yapınıza bağlı olarak çok teknik çözümler türetilebilir. Örneğin DNS olarak dışarıya bağımlı kalmak istemiyor ve isim çözümlemesinin iç ağınızdaki bir DNS Server tarafından yapılmasını istiyorsanız; ismi aldığınız yerden DNS olarak firewall’ınızın dış IP’sine DNS yönlendirmesi yapabilirsiniz. Firewall’ınızdan da 53. porta gelen istekleri DNS Server’ınıza yönlendirebilir, DNS’te gerekli kayıtları oluşturabilir ve yine firewall’dan 80. porta gelen istekleri IIS Server’ınıza yönlendirebilirsiniz (Burada bir sürü alternatifler kullanılabilir).

IIS Server hakkında sormak istediğiniz ya da takıldığınız noktalar varsa yorumlar kısmından ya da mail ile sorularınızı sorabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın