Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

IIS 7 – Bölüm III

       Bu makaleyi okumadan önce IIS 7 – Bölüm I ve IIS 7 – Bölüm II isimli makaleleri muhakkak okuyunuz. IIS 7 ile ilgili makalelerin hem Sistem Yöneticilerine hem de Yazılım Uzmanlarına muhakkak faydasının olacağını düşünüyorum.

 

ASP Web Sitelerinin Yayınlanması:

ASP web siteleri, uzantısı *.asp olan web siteleridir. ASP web sitelerini IIS üzerinde yayınlamak için öncelikle IIS Server’ınızın üzerinde ASP Role Service’inin kurulu olması gerekir. Bunu kontrol etmek için Computer üzerine sağ click yapalım ve Manage diyelim. Roles altından Web Server (IIS)’i seçelim.

 

iis-7-bolum-3-1

iis-7-bolum-3-1

Yukarıdaki ekran gelecektir. Bu ekrandan IIS üzerinde kurulu olan komponentleri görebilir, yeni komponentler ekleyebilir yada var olan komponentleri yine bu ekran yardımıyla kaldırabilirsiniz. Şimdi ASP seçeneğinin kurulu olmadığını bu ekrandan görebildiğimize göre, kurmak için Add Role Services linkine tıklayalım.

 

iis-7-bolum-3-2

iis-7-bolum-3-2

Aşağıdaki ekranda ASP seçeneği önündeki ticki işaretleyelim. Bu seçeneği işaretlediğinizde bir ekran daha gelecek ve ASP’nin çalışabilmesi için ISAPI Extensions’un da kurulmasının gerektiğini söyleyecektir. Bu ekranda da Add Required Role Services butonuna tıklıyor ve Next diyoruz.

 

iis-7-bolum-3-3

iis-7-bolum-3-3

Aşağıdaki ekranda ise Install butonuna tıklıyoruz.

 

iis-7-bolum-3-4

iis-7-bolum-3-4

Daha sonra Close diyerek aşağıdaki pencereyi kapatabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-3-5

iis-7-bolum-3-5

Yaptığınız bu tarz değişikliklerden sonra muhakkak IIS Server’ı ister IIS Yönetim panelinden, isterseniz de komut satırından iisreset /restart komutuyla restart ediniz.

iis-7-bolum-3-6

iis-7-bolum-3-6

Şimdi gelelim web sitemizi yayınlamaya. Ben ASP web sitemin içeriğini tutmak için C:\asp site isimli bir klasör oluşturdum ve ASP web sitemin tüm içeriğini bu klasör içine attım.

 

iis-7-bolum-3-7

iis-7-bolum-3-7

Dikkat ediyorsanız bundan önceki örneklerimizi hep default.htm dosyasıyla yapmıştık. Bir ASP web sitesinin açılış dosyası ise varsayılan olarak default.asp olacaktır. Yukarıdaki resimden bunu görebilirsiniz. Yani bu web sitesi açılırken ilk olarak default.asp dosyası açılacaktır.

Şimdi Administrative Tools altından IIS Manager’ı açalım. Yeni bir web sitesi yayınlamak için Sites üzerine sağ click yapalım ve Add Web Site diyelim. Aşağıdaki ekran gelecektir.

 

iis-7-bolum-3-8

iis-7-bolum-3-8

Yukarıdaki ekranda işaretli olan değişiklikleri yapınız. Bir web sitesini 2 şekilde yayınlayabileceğimizi önceki IIS derslerimizden biliyoruz. Ben daha kolay olması açısından portunu değiştirerek bu web sitesini yayınlıyorum ve bu web sitesinin 90. porttan yayınlanması için Port kısmına 90 yazıyorum. Daha sonra OK butonuna tıklayabilirsiniz. Herhangibir client makinenizden Internet Explorer yada başka bir browser yardımıyla IIS serverınızın IP’sine 90. porttan bağlandığınızda sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-3-9

iis-7-bolum-3-9

ASP.NET Web Sitelerinin Yayınlanması:

Uzantısı *.aspx olan web siteleridir. ASP.NET web sitelerini yayınlamaya geçmeden önce ASP.NET hakkında kısa bir bilgi verelim. Öncelikle isim benzerliği olmasına rağmen, ASP ve ASP.NET web siteleri birbirinden tamamen farklıdır. ASP.NET, Microsoft’un en son web teknolojisi diyebiliriz. ASP.NET’i, ASP’nin biraz daha geliştirilmiş hali gibi düşünmeyiniz. Çünkü ASP ve ASP.NET arasında işleyiş açısından muazzam derecede farklılıklar vardır.

Şimdi gelelim ASP.NET web sitelerinin yayınlanması konusuna. Öncelikle ASP.NET web sitelerini yayınlayabilmek için IIS üzerinde ASP.NET Role Service’sinin kurulu olması gerekmektedir. Bu komponenti kurmak için Computer üzerine sağ click Manage yapalım. Gelen ekranda Roles altından Web Server (IIS) seçeneğine tıklayalım. Role Services altındaki Add Role Services seçeneğine tıklayalım.

 

iis-7-bolum-3-10

iis-7-bolum-3-10

Gelen Select Role Services ekranında Application Development altından ASP.NET seçeneği önündeki ticki işaretleyelim.

 

iis-7-bolum-3-11

iis-7-bolum-3-11

ASP.NET komponentinin kurulması için yukarıdaki komponentlerin de kurulması gerektiği şeklinde bizi uyaracaktır. Add Required Role Services butonuna tıklıyoruz. Daha sonra Next diyoruz ve Install butonuna tıklıyoruz. Kurulumdan sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Close butonuna tıklıyoruz.

 

iis-7-bolum-3-12

iis-7-bolum-3-12

ASP.NET web siteniz hangi framework versiyonu üzerinde geliştirildiyse ilgili framework sürümünü IIS Server’ınız üzerine kurmanız gerekmektedir. Benim yayınlamak istediğim site Visual Studio 2008’de geliştirildiği için .NET Framework’ün 3.5 sürümünü microsoft.com’dan indirip, IIS Server’ım üzerine kurmam gerekmektedir. .NET Framework’ün ilgili versiyonunu muhakkak IIS Server üzerine kurunuz.

Artık ASP.NET web sitelerini rahatlıkla yayınlayabiliriz. Ben yayınlamak istediğim ASP.NET web sitesinin içeriğini c:\aspnet klasörü içerisine aşağıdaki gibi attım.

 

iis-7-bolum-3-13

iis-7-bolum-3-13

ASP.NET sitemizi yayınlamak için Start à Administrative Tools altından IIS Manager’ı açalım. Sites üzerine sağ click yapıp, Add Web Site seçeneğine tıklayalım. Gelen ekranda aşağıdaki değişiklikleri yapalım. Ben bu web sitesini 95. porttan yayınlıyorum. İsterseniz Hostname ve DNS’i kullanarak web sitenizi isimle de yayınlayabilirsiniz. O kısmı daha önceki IIS konularımızda anlattığım için bu kısımda tekrar göstermeyeceğim.

 

iis-7-bolum-3-14

iis-7-bolum-3-14

Yukarıdaki ekranda gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra OK butonuna tıklayalım. Artık bu web sitesine rahatlıkla bağlanabilirsiniz. Browser’ımızı açıp, IIS Serverımızın IP’sine 95. porttan aşağıdaki gibi bağlanalım. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-3-15

iis-7-bolum-3-15

Yukarıdaki ayarları yapmanıza rağmen ASP.NET siteniz yine de çalışmıyorsa start à runà cmd ve gelen komut satırı ekranına iisreset /restart yazarak IIS Server servisini restart edebilirsiniz. Yine çalışmadıysa aspnet_regiis komutunu –i parametresiyle çalıştırıp ASP.NET komponentlerini yeniden yükleme yapabilirsiniz. Bu komutu aşağıdaki gibi çalıştırabilirsiniz. Startà Run à cmd yazalım.

 

iis-7-bolum-3-16

iis-7-bolum-3-16

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra ASP.NET siteniz sorunsuz olarak çalışacaktır.

 

AJAX Enabled ASP.NET Web Sitelerinin Yayınlanması:

ASP.NET web siteleri kodlanırken eğer AJAX teknolojisinden de faydalanıldıysa bu web siteleri AJAX enabled ASP.NET şeklinde isimlendirilir. Şimdi, dikkat ediyorsanız AJAX enabled ASP.NET diyoruz. Yani bu bir ASP.NET web sitesi. O zaman bu web sitelerini de yayınlamak için .NET Framework’ün ilgili versiyonu muhakkak IIS Server’ınızın üzerine yüklemeniz gerekmektedir. Az önceki örneğimizde .NET Framework 3.5’i zaten kurmuştuk. O zaman AJAX-ASP.NET siteleri de aynen çalışacaktır. AJAX kullanılarak yapılmış bir ASP.NET web sitesinin tüm içeriğini c:\ajax klasörü içerisine aşağıdaki gibi atıyorum.

 

iis-7-bolum-3-17

iis-7-bolum-3-17

Bu web sitesini yayınlamak için Start à Administrative Tools altından IIS Manager’ı açalım. Sites üzerine sağ click yapalım ve Add Web Site seçeneğine tıklayalım.

 

iis-7-bolum-3-18

iis-7-bolum-3-18

Yukarıdaki ekranda gerekli değişiklikleri yapalım ve OK butonuna tıklayalım. Ben bu web sitemizi 96. porttan yayınlıyorum. Şimdi sonucu görmek için browserımızı açalım ve IIS Server’ımıza 96. porttan bağlanalım. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-3-19

iis-7-bolum-3-19

Şu anda sitemiz sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ancak karşılaşacağınız problemlerde neler yapabilirsiniz, biraz da o kısma değinelim.

Özellikle Windows Server 2003 üzerindeki IIS 6 sürümü üzerinde bir AJAX-ASP.NET web sitesi yayınlamaya çalıştığımızda bazı sorunlarla karşılaşıyorduk ve IIS 6 üzerinde bir AJAX enabled ASP.NET web sitesi yayınlamak için IIS Server üzerine ASP.NET AJAX Extension’u kurmamız gerekiyordu. AJAX Extension’ı https://www.asp.net/ajax web sitesinden indirebilirsiniz. Bu site sizi microsoft.com’da aşağıdaki web sitesine yönlendirecektir.

 

iis-7-bolum-3-20

iis-7-bolum-3-20

Geldik bir makalemizin daha sonuna. Bir sonraki makalemizde yine IIS 7 hakkında bazı önemli detaylara değineceğiz. İyi çalışmalar…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın