Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

IIS 7 – Bölüm II

Bir önceki bölümde IIS 7 hakkında ön bilgi vermiş ve ardından IIS 7’nin kurulumunu incelemiştik. Ardından da bir web sitesinin nasıl yayınlanacağını öğrenmiştik. Bu makalemizde ise IIS üzerinde birden fazla web sitesinin nasıl yayınlanacağını inceleyeceğiz.

Bir web sitesine http protokolünü kullanarak bağlandığınızda, 80. porttan o web sitesinin yayınlanmış olduğu servera bağlanır ve bu şekilde yayınlanan web sitesine erişmiş olursunuz. Şimdi burada şöyle bir soru soralım: Sadece port kavramını düşündüğümüzde, bir bilgisayarda aynı porttan, aynı anda 2 farklı uygulama çalışabilir mi? Tabii ki hayır. O zaman birden fazla web sitesini aynı makine üzerinden nasıl yayınlayacağız?

IIS’te birden fazla web sitesi yayınlamanın 2 farklı metodu vardır:

1)      Portları değiştirerek

2)      Host Header ile

 

Portları Değiştirerek Web Sitesi Yayınlama:

  1. porttan sadece 1 web sitesi yayınlayabileceğiniz için, yayınlamak istediğiniz web sitelerinin portlarını değiştirerek yayınlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle uygulamamız için c:\prestige ve c:\ahmetsait isimli 2 tane klasör oluşturalım. Bu klasörlerin içerisinde web sitelerimizin içeriğini tutacağız. Bu klasörlerin her ikisinin de içerisine birer tane text dökümanı oluşturalım. Daha sonra bu text dosyalarının her ikisinin de ismi ve uzantısını default.htm olarak değiştirelim. ahmetsait isimli klasörün içerisindeki default.htm dosyası üzerine sağ click yapalım ve düzenle diyelim ve içerisine aşağıdaki metni girelim. Daha sonra kaydedip kapatalım.

 

iis-7-bolum-2-1

iis-7-bolum-2-1

Şimdi de prestige klasörü içindeki default.htm dosyası üzerine sağ click yapalım ve düzenle diyelim. Bu dosyanın içeriğini de aşağıdaki gibi düzenleyelim ve kaydedip kapatalım.

 

iis-7-bolum-2-2

iis-7-bolum-2-2

Artık web sitelerimizi yayınlama işine geçebiliriz. Start à Administrative Tools altından Internet Information Services (IIS) Manager’ı açalım. Sites altındaki “Default Web Site” isimli site 80. porttan yayın yapıyordu. O zaman bu yeni yayınlayacağımız web sitelerini farklı portlardan yayınlamamız gerekmektedir. Yeni bir web sitesi yayınlamak için Sites üzerine sağ click yapalım ve “Add Web Site” diyelim.

 

iis-7-bolum-2-3

iis-7-bolum-2-3

Aşağıdaki ekran gelecektir.

 

iis-7-bolum-2-4

iis-7-bolum-2-4

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra OK butonuna tıklayalım. Bu ayarları yaptıktan sonra artık ahmetsait isimli siteye browser’ınızı kullanarak 81. porttan bağlanabilirsiniz (Eğer bağlanamıyorsanız muhtemelen web serverınız üzerindeki firewall açıktır. Web serverınız üzerindeki firewall’ı kapatın yada 81. porttan yapılan bağlantılara izin verin).

 

iis-7-bolum-2-5

iis-7-bolum-2-5

Yukarıdaki ekranda dikkat ettiyseniz, bu web sitesini 81. porttan yayınladığımız için bağlanırken https://192.168.2.200:81 yazdık. IP ve port numarasının birlikte kullanıldığı gösterim şekline socket denir ve IP:Port (örneğin: 85.27.13.17:3389 gibi) şeklinde ifade edilir. Bu yazılış tarzı şunu ifade etmektedir: 192.168.2.200 IP’li bilgisayara 81. porttan bağlan.

Şimdi diğer web sitemizi de yayınlamak için IIS’te Sites üzerine sağ click yapalım ve “Add Web Site” diyelim.

 

iis-7-bolum-2-6

iis-7-bolum-2-6

Yukarıdaki ekranda gösterilen değişiklikleri yapalım ve OK butonuna tıklayalım. Daha sonra bu web sitesine aşağıdaki şekilde bağlanalım.

 

iis-7-bolum-2-7

iis-7-bolum-2-7

  1. porttan bağlanırsanız ahmetsait isimli web sitesine, 82. porttan bağlanıyorsanız prestige isimli web sitesine bağlanacaksınız.

Port değiştirerek birden fazla web sitesi yayınlama işini genelde Workgroup ortamında yada spesifik uygulamalar için kullanırsınız. Ancak daha büyük networklerde (Özellikle Active Directory’nin olduğu networkler) Host Header’ı kullanarak web sitesi yayınlamak çok daha teknik bir çözüm olacaktır. Özellikle IP ile değil de isimle bağlanmak istiyorsanız muhakkak Host Header’ı kullanacaksınız. Host Header’ı kullanmak için bir DNS Server’ınız olmak zorunda ve clientlarınız isim çözümlemesini bu DNS Server ile yapmak zorundadır (Yada örneğin 500 clientınız olduğunu düşünelim. DNS kullanmazsanız, her bir clientınızın localinde bulunan hosts dosyasına ilgili kaydı girmek zorundasınız. Burada tercih hakkını size bırakmıyor ve DNS kurmanızı tavsiye ediyorum).

 

Host Header ile Web Sitesi Yayınlama:

Yukarıda da değindiğimiz gibi Host Header ile web sitesi yayınlamak daha teknik bir çözüm olacaktır ve clientlarımız web server’a IP ile değil, isim ile bağlanabileceklerdir. Bu örneğimizde hem IIS’i hem de DNS’i birlikte kullanacağız. Öncelikle örneğimiz için c:\nihatdemirli ve c:\yukselinan şeklinde 2 klasör oluşturup, yukarıda örneğimizde olduğu gibi her ikisinin de içerisine birer text dökümanı oluşturup, isim ve uzantılarını default.htm şeklinde değiştirelim. Daha sonra sitelerin içeriklerini aşağıdaki gibi düzenleyelim.

 

iis-7-bolum-2-8

iis-7-bolum-2-8

iis-7-bolum-2-9

iis-7-bolum-2-9

Şimdi IIS’te bu web sitelerini yayınlamak için IIS Manager’ı açalım. Sites üzerine sağ click yapalım ve “Add Web Site” diyelim. Aşağıdaki ekran gelecektir.

 

iis-7-bolum-2-10

iis-7-bolum-2-10

Yukarıdaki değişiklikleri yapıyoruz. Dikkat ettiyseniz bu sefer port numarasına dokunmuyoruz. Ancak Host name kısmına, bu siteye bağlanılırken kullanılacak olan DNS ismini yazıyoruz. OK butonuna tıklayalım.

Şimdi de DNS Server’da bununla ilgili kaydı oluşturmamız gerekmektedir. Start àAdministrative Tools altından DNS’i açalım. Forward Lookup Zone üzerine sağ click yapalım, New Zone diyelim ve aşağıdaki adımları sırayla izleyelim.

 

iis-7-bolum-2-11

iis-7-bolum-2-11

iis-7-bolum-2-12

iis-7-bolum-2-12

iis-7-bolum-2-13

iis-7-bolum-2-13

iis-7-bolum-2-14

iis-7-bolum-2-14

iis-7-bolum-2-15

iis-7-bolum-2-15

iis-7-bolum-2-16

iis-7-bolum-2-16

iis-7-bolum-2-17

iis-7-bolum-2-17

Yukarıda yapmış olduğumuz ayarlar ile DNS altında yeni bir zone oluşturmuş olduk. Şimdi de bu zone altında bir host kaydı oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için oluşturmuş olduğumuz nihatdemirli.net zone’u altına gelelim ve sağ click yapıp New Host (A or AAAA) diyelim.

 

iis-7-bolum-2-18

iis-7-bolum-2-18

iis-7-bolum-2-19

iis-7-bolum-2-19

iis-7-bolum-2-20

iis-7-bolum-2-20

DNS’teki son görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-2-21

iis-7-bolum-2-21

Artık, www.nihatdemirli.net web sitesine erişebilirsiniz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-2-22

iis-7-bolum-2-22

Yukselinan isimli web sitesini yayınlamak için de yine IIS Manager’ı açalım ve Sites üzerine sağ click yapıp, Add Web Site diyelim.

 

iis-7-bolum-2-23

iis-7-bolum-2-23

Yukarıdaki ekranda gösterilen değişiklikleri yapalım. Dikkat ettiyseniz port numarası yine 80 olarak kalacaktır. Daha sonra OK butonuna tıklıyoruz. Şimdi de DNS için gerekli ayarların yapılması gerekiyor. DNS’i açıp, Forward Lookup Zone üzerine sağ click yapalım ve New Zone diyelim. Aynen nihatdemirli.net için yaptığımız işlemleri tekrar edelim. Sadece “Zone name” kısmına yukselinan.com yazacağız. Diğer işlemler aynı olacak. Daha sonra yukselinan.com zone’u altında aşağıdaki gibi bir Host A kaydı oluşturmamız gerekiyor.

 

iis-7-bolum-2-24

iis-7-bolum-2-24

DNS’teki son görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7-bolum-2-25

iis-7-bolum-2-25

Artık www.yukselinan.com isimli web sitesine de erişebilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-26

iis-7-bolum-2-26

Daha önceden oluşturulmuş bir siteye Host name eklemek, Host name’ini silmek, Host name’ini değiştirmek yada portunu değiştirmek için IIS Manager’da siteniz seçiliyken “Edit Site” kısmındaki “Bindings” seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-27

iis-7-bolum-2-27

Varolan bir sitenin tutulduğu path’i değiştirmek için ise yine IIS Manager’da değişiklik yapmak istediğiniz site seçiliyken “Edit Site” kısmından “Basic Settings” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-28

iis-7-bolum-2-28

Herhangibir sitede değişiklik yaptığınız halde, yaptığınız değişiklikler uygulanmadıysa, IIS Manager’da ilgili web sitesi seçiliyken “Manage Web Site” altından “Restart” seçeneğine tıklayarak, sadece o siteyi restart edebilirsiniz. Yada “Stop” seçeneğine tıklayarak, sitenin hizmet vermesini durdurabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-29

iis-7-bolum-2-29

IIS Server’a etki edecek bir ayar yaptıysanız ve değişikliklerin etki etmesi için IIS Manager’da server’ınız seçili iken “Manage Server” ekranından “Restart” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Yada IIS Server’ınızın hizmet vermesini durdurmak için yine bu ekrandan “Stop” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-30

iis-7-bolum-2-30

IIS Server’ı restart yada stop etme işlemlerini isterseniz komut satırından da iisreset komutunu kullanarak yapabilirsiniz. Start à Run’a cmd yazalım. Aşağıdaki ekranda iisreset komutu ile ilgili kullanılabilecek parametreleri ve komutların açıklamalarını görebilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-31

iis-7-bolum-2-31

IIS Server’ı komut satırından restart etmek için iisreset /restart komutunu kullanabilirsiniz.

 

iis-7-bolum-2-32

iis-7-bolum-2-32

Bu makalemizde IIS Server’da birden fazla web sitesinin nasıl yayınlanacağını ve web sitelerinin yönetimi ile ilgili bazı ayarları gördük. Bundan sonraki IIS makalemizde ise özellikle ASP ve ASP.NET web sitelerinin IIS’te yayınlanması konusunu ele alacağız. Yeni bir makalede görüşmek dileğiyle…

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın