IIS (Internet Information Services), web uygulamalarını Windows işletim sistemleri üzerinden yayınlamak için kullandığımız bir Windows componentidir. Windows Server 2003 işletim sistemi üzerindeki IIS sürümü, IIS 6 olarak; Windows Server 2008 işletim sistemi üzerindeki IIS ise IIS 7 olarak isimlendirilmektedir.

Şimdi öncelikle IIS’in ne gibi durumlarda kullanılacağından bahsedelim. Yayınlayacağımız web siteleri htm, html, flash, asp yada aspx uzantılı ise bir Windows Server işletim sistemi üzerine IIS’i kurup, yayınlama işini yapmamız uygun olacaktır. Ancak php uzantılı bir web sitesini yayınlamanız gerekiyorsa, bunu IIS üzerinde yapmanız genellikle tercih edilmez. Kaldı ki php uzantılı web siteleri genellikle bir Linux işletim sistemi üzerinde Apache Server yapılandırılarak yayınlanmaktadır. Dolayısıyla biz php uzantılı web siteleriyle ilgilenmeyeceğiz. Bizim IIS’i kullanmamızın en önemli amacı, asp ve daha da önemlisi Visual Studio ile geliştirilen ASP.NET web uygulamalarının, yani aspx uzantılı sitelerinin yayınlanması olacaktır.

Bu makalemizde IIS 7’nin kurulumunu ele alacağız. Konumuz IIS 7 olduğu için Windows Server 2008 işletim sistemini kullanacağız. Bu arada şöyle bir ayrıntıya da değinelim. IIS’i Windows Vista gibi Client işletim sistemleri üzerine de kurabilirsiniz. Ancak client işletim sistemleri üzerindeki IIS sürümü kısıtlı bir sürümdür ve sadece deneme amaçlı kullanılabilir. Windows Vista üzerinde IIS’i yapılandırıp bir web sitesi yayınladığınızda birçok problemle karşılaşacaksınız. Active Directory ve DNS olmadan da IIS’i yapılandırıp kullanabilirsiniz. Ancak IIS’i DNS ile birlikte kullandığınızda çok daha teknik sonuçlar elde edeceksiniz. Bu yüzden ben IIS konusunu Active Directory ve DNS ile birlikte ele alacağım. Yapımız aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7–bolum-1-1

iis-7–bolum-1-1

Bu kadar ön bilgiden sonra IIS’in kurulumuna geçebiliriz. Computer üzerine sağ click yapıyor ve Manage diyoruz.

 

iis-7–bolum-1-2

iis-7–bolum-1-2

Gelen Server Manager ekranında Roles seçeneğine tıklıyoruz.

 

iis-7–bolum-1-3

iis-7–bolum-1-3

Yukarıdaki ekranda Add Roles seçeneğine tıklıyoruz.

 

iis-7–bolum-1-4

iis-7–bolum-1-4

Yukarıdaki ekran gelecektir. Next butonuna tıklıyoruz.

 

iis-7–bolum-1-5

iis-7–bolum-1-5

Yukarıdaki ekranda Web Server (IIS) seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçeneğe tıkladığınızda yukarıdaki komponentlerin de kurulması gerektiği şeklinde bir ekran gelecektir. Bu ekranda da “Add Required Features” butonuna tıklıyoruz. Daha sonra Next diyoruz.

 

iis-7–bolum-1-6

iis-7–bolum-1-6

Yukarıdaki ekranda Next diyoruz.

 

iis-7–bolum-1-7

iis-7–bolum-1-7

Yukarıdaki ekran IIS ile ilgili daha ayrıntılı seçenekleri bize sunmaktadır. IIS de kendi içerisinde birçok komponent barındırmaktadır. IIS’e yeni roller eklemek için bu pencereyi kullanabilirsiniz. Bu pencereye IIS’in kurulumundan sonra da erişebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Şimdilik bu kısımda herhangibir değişiklik yapmıyor ve Next butonuna tıklıyoruz.

 

iis-7–bolum-1-8

iis-7–bolum-1-8

Yukarıdaki ekran, özet olarak buraya kadar yapmış olduğumuz işlemleri bize sunuyor. Install diyor ve kuruluma başlıyoruz.

 

iis-7–bolum-1-9

iis-7–bolum-1-9

Close diyor ve kurulumu tamamlıyoruz. Kurulumdan sonra IIS’in yönetim paneline Start àAdministrative Tools altından Internet Information Services (IIS) Manager altından erişilebilir.

 

iis-7–bolum-1-10

iis-7–bolum-1-10

IIS kurulduktan sonra Defaut Web Site isminde bir site otomatik olarak oluşturulur ve yayınlanır. Ayrıca IIS’i kurduğunuz bilgisayarda, işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüde inetpub isimli bir klasör oluşturulur ve bu Default Web Site isimli sitenin içeriği, inetpub klasörünün içinde yer alan wwwroot klasörü altında tutulur.

 

iis-7–bolum-1-11

iis-7–bolum-1-11

Bu siteye browser’ınıza IIS Server’ın IP adresini yazarak erişebilirsiniz.

 

iis-7–bolum-1-12

iis-7–bolum-1-12

Yada IIS Server’ın Kurulu olduğu makinede yani localde bu siteye erişmek istiyorsanız browser’a https://localhost yazarak da erişebilirsiniz.

Şimdi çok basit bir uygulama yaparak IIS konumuzun ilk bölümünü bitirelim. Default Web Site’ın içeriğinin, C:\inetpub\wwwroot içerisinde tutulduğunu söylemiştik. O zaman wwwroot klasörünün içindeki tüm dosyaları silelim ve yine bu path’de bir text dökümanı oluşturup ismi ve uzantısını default.htm olarak değiştirelim. Daha sonra bu default.htm dosyası üzerine sağ click yapalım ve düzenle diyelim.

 

iis-7–bolum-1-13

iis-7–bolum-1-13

Bu dosyanın içini aşağıdaki gibi düzenleyelim ve kaydedip kapatalım.

 

iis-7–bolum-1-14

iis-7–bolum-1-14

Sonucu görmek için Internet Explorer’ı açalım ve IIS Serverımızın IP’si ile oluşturmuş olduğumuz bu web sitesine erişebildiğimizi gözlemleyelim. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

iis-7–bolum-1-15

iis-7–bolum-1-15

Bir sonraki makalemizde IIS’in daha ayrıntılı özelliklerini, özellikle yönetim kısmını ve son olarak da IIS ile DNS’in birlikte çalışma mantığını inceleyeceğiz. Yeni bir makalede görüşmek dileğiyle…