home-folder-vs-network-drive-1

home-folder-vs-network-drive-1

Bu makalemizde Network Drive ile Active Directory’de teknik bir kullanımı olan Home Folder yapılarını inceleyelim, avantaj ve dezavantajlarını görmeye çalışalım.

Örneğin yukarıdaki şekilde, herkesin yapmış olduğu çalışmaları kendi makinelerinde yani locallerinde değil, Network üzerindeki File Server üzerinde tutması gerektiğini düşünelim. Böyle bir durumda 2 farklı seçeneğiniz var:

1) Network Drive:

Eğer Network Drive yapısını kullanırsanız, File Serverda her bir client için ayrı ayrı paylaşımlar oluşturup, daha sonra bütün clientları teker teker dolaşıp aşağıdaki gibi network drive oluşturmanız gerekmektedir.

 

home-folder-vs-network-drive-2

home-folder-vs-network-drive-2

home-folder-vs-network-drive-3

home-folder-vs-network-drive-3

Yukarıdaki işlemi her bir bilgisayar için tekrarlamanız gerekecek (Tabii ki bu işlemlerden önce File Server’da her kullanıcı için erişmesi gereken paylaşımları oluşturduğunuzu düşünüyorum).

Evet, yukarıdaki işlem biraz meşakkatli bir yol olacaktır. Şimdi de diğer metodumuzu inceleyelim.

2)Home Folder:

Home Folder’ı hemen bir örnek ile anlatalım. Öncelikle, Home Folder için clientlarda hiçbir ayar yapmamıza gerek yok. File Server’da bir paylaşım oluşturmamız gerekiyor. Ben, File Server’da c:\home isminde bir klasör oluşturuyor ve paylaşım izinlerini Everyone à Read +Change olarak düzenliyorum.

 

home-folder-vs-network-drive-4

home-folder-vs-network-drive-4

Daha sonra Domain Controller’da hangi kullanıcı için Home Folder uygulamak istiyorsak, o kullanıcının Propertiesà Profile tab sekmesine gelelim ve aşağıdaki gibi düzenleyelim.

 

home-folder-vs-network-drive-5

home-folder-vs-network-drive-5

\\192.168.2.201\home\%username% yazıyoruz. 192.168.2.201 bizim home isimli klasörümüzü paylaştırdığımız File Server’ımız. %username% tag’ını ise zannediyorum hatırlıyorsunuz. Zira bu tag’ı Roaming Profile yapısında da kullanmıştık. Sonuç olarak bu yapıyı uyguladığımız her kullanıcı için \\192.168.2.201\home UNC path’inin altında kullanıcı ismi ne ise, o isim ile bir klasör oluşturacak.

Aynı işlemi birden fazla kullanıcıya aynı anda uygulamak için ise, kullanıcılar seçilir, sağ click à Properties’ine gelinir ve aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

 

home-folder-vs-network-drive-6

home-folder-vs-network-drive-6

Şimdi sonucu görmek için bu işlemi uyguladığınız herhangibir kullanıcı ile bir makineye logon olalım. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

home-folder-vs-network-drive-7

home-folder-vs-network-drive-7

ahmetsait isimli kullanıcı herhangibir bilgisayardan logon olduğunda yukarıdaki yapı oluşmuş olacak ve ahmetsait isimli kullanıcının bu sürücü içine kaydettiği her şey File Server’daki c:\home\ahmetsait path’i içerisine kaydedilecektir.

home-folder-vs-network-drive-8

home-folder-vs-network-drive-8