Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

GridView’da Kayıtlara Dinamik Link Vermek

GridView’da Kayıtlara Dinamik Link Vermek

Son zamanlarda gelen soruların benzer özellikte olmasından dolayı bu makaleyi yazmaya karar verdim. Bu yazımda GridView’e doldurduğunuz kayıtlara link verelim. Bu şekilde herhangi bir kayıda tıklandığı zaman o kayıda ait bilgilere gidelim. Örneğin; Kitaplarımızın adını listelediğimiz bir GridView kontrolünde kitap isimlerine tıkladığımız zaman o kitaba ait kitap id sini kitaplara ait detay sayfasına taşıyalım.

Bu ID bilgisine ulaştıktan sonra değeri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Proje sonunda aşağıdaki görüntüyü elde edeceğiz. Ben 32 numaralı Bilgisayara Başlangıç adlı kitaba tıkladığımda kitapdetay.aspx’e kitaba ait ID’yi yolladım.

Not: Bu yazımda GridView kontrolüne ait temel hususların bilindiğini varsayıyorum.

Şimdi işe koyulalım.

1.Adım: Bir adet ASP.NET projesi açınız.

2.Adım: ilk sayfanıza bir adet GridView kontrolü bir adet de AccessDataSource kontrolü ekleyiniz. (Siz başka very kaynakları ile de çalışabilirsiniz.)

3.Adım very kaynağınızı projenize ekleyiniz. Ben Access veritabanı ekledim. Veritabanıma ait tasarım görüntüsü aşağıdaki gibidir.

4.Adım: AccessDataSource kontrolünü aşağıdaki gibi configure ediniz.

5.Adım: Gridview’a ait very kaynağı olarak AccessDataSource1’i gösteriniz. AutoFormat özelliğinden “Professional ” seçeneğini seçiniz.

6.Adım: Gridview kontrolüne ait smart tag ile “Edit Columns” tıklayarak aşağıdaki ekrana ulaşınız.

7.Adım: “Available Fields” alanından bir adet HyperlinkField ekleyiniz. Eklediğiniz HyperLinkField’I seçerek özelliklerini aşağıdaki gibi yapılandırınız. Bunu ister hemen sağındaki özelliklerden isterseniz “Source” kısmından yapınız.

Artık projenizi çalıştırabilirsiniz…
İşte Sonuç…

Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın