ASP.NET te Bulunduğun Sayfanın Url Adresini Alma ve Bulunduğun Sayfayı Yenileme

Web uygulamalarını windows uygulamalarından zor kılan en büyük neden çalışma mantığının local tabanlı değilde server tabanlı olmasıdır. Windows uygulamalarında yaptığımız her işlem kullanının kendi localinde olup biterken, web uygulamarında 2 sayıyı toplamak bile servera, yani web sitenizi yayınladığınız sunucuya gidip gelmesi demektir. Bu işleme ise biz Postback işlemi diyoruz.

Postback ile cok daha fazla konuşulabilir. Fakat konuyu dağıtmamak adına bu konuya daha fazla girmeyeceğim. Dilerseniz aşağıdaki linkten Postback ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

https://zirvedekibeyinler.net/Makaleler-159-klasik-postback-mi-yoksa-asyncpostback-mi.aspx

Diğer web tabanlı sunucularda olduğu gibi ASP.NET te de her işlem sunucuya giden istek ve sunucudan gelen cevap şeklinde gerçekleşiyor. Bu nedenle bazı durumlarda yaptığımız işlemlerin direk sayfaya yansımasını istiyorsak sayfanın yenilenmesini sağlamamız gerekecektir.

Örneğin, makalelere yorum yapılabilen bir web sitesi düşünelim. Yaptığımız yorumun anında sayfaya yansımazda, cıkıp girdikten sonra yorumunuz ancak gorünebilir. Bu durumda sorunun birçok çözüm yolu vardır. yorumlar için datalist ve sqldatasource kullandığınızı düşünürsek ya kod bloğunun sonunda o datalisti ilgili sqldatasoruceye kod ile bağlanamanız gerekecektir. Yada sayfayı kod ile yenilemeniz. İlk dediğim yöntem daha sağlıklı ve olması gerekendir. Fakat bazı durumlarda örneğin, iç içe 2-3 datalist kullanıldığında içteki datalistleri o şekilde bağlayabilmek sıkıntılı olacaktır. Böylesi bir durumda en kolayı o sayfayı kod ile yenilemektir.

İlgili sayfadaki url i aşağıdaki kod ile alabilirsiniz.

HttpContext.Current.Request.RawUrl;

Sayfanın yenilenmesini istiyorsanız artık yapacağınız işlem çok basit.

Response.Redirect(HttpContext.Current.Request.RawUrl);

Demekle yaptığımız işlem o sayfaya tekrar gitmek oluyor. Böylece de sayfayı bir nevi yenilemiş oluyoruz.

Bu kod bloğu bulunulan sayfanın url adresini aldığı için SEO yöntemlerinde de kullanılıyor.

Umarım Yararlı Olmuştur.