Kurumsal Otomasyon Çözümlerinde Zirve

Active Directory’de Logon Script

Logon Script, Active Directory ortamında kullanıcılarınız her logon olduklarında bir scriptin çalışmasını istiyorsanız kullanabileceğiniz güzel bir Active Directory özelliğidir.

Bir Logon Script örneği yapmak için Startà Administrative Tools altından Active Directory Users and Computers’ı açalım. Gelen ekranda hangi kullanıcıya logon script uygulamak istiyorsanız, o kullanıcı üzerine sağ click Properties àProfile tab sekmesine gelelim.

active-directoryde-logon-script-1

active-directoryde-logon-script-1

Kullanıcının Profile tab sekmesindeki “Logon script” kısmı Active Directory’nin kurulu olduğu makinadaki paylaştırılmış bir klasör olan NETLOGON klasörüne bağlıdır.

O zaman örneğimizi tam anlamıyla uygulamak için masaüstümüzde bir text dosyası oluşturalım ve bu text dosyasının içerisini aşağıdaki gibi düzenleyelim.

 

active-directoryde-logon-script-2

active-directoryde-logon-script-2

Yukarıdaki text dosyasını kaydedip, kapatalım. Bu dosyanın ismi ve uzantısını ahmet.vbs olarak değiştirelim.

active-directoryde-logon-script-2-1

active-directoryde-logon-script-2-1

 

Şimdi de ahmet.vbs dosyasını DC üzerinde paylaştırılmış olan NETLOGON klasörü içerisine atalım.

 

active-directoryde-logon-script-3

active-directoryde-logon-script-3

Son olarak da hangi kullanıcıya logon script uygulamak istiyorsanız, Active Directory Users and Computers altından ilgili kullanıcı üzerine sağ click Properties à Profile tab sekmesine gelelim ve “Logon script” bölümünü aşağıdaki gibi düzenleyelim.

 

active-directoryde-logon-script-4

active-directoryde-logon-script-4

Profile tab sekmesindeki “Logon script” bölümünün NETLOGON klasörüne bağlı olduğunu söylemiştik. O zaman burada sadece çalıştırılmasını istediğimiz script’in adını yazmamız yeterli olacaktır.

Eğer aynı scripti birden fazla kullanıcıya uygulamak istiyorsanız, kullanıcıları çoklu olarak seçip, Profile tab sekmesinden aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.

 

active-directoryde-logon-script-5

active-directoryde-logon-script-5

Sonucu görmek için Logon script uyguladığınız herhangibir kullanıcı ile logon olunuz. Her logon oluşta kullanıcılarınız aşağıdaki script ile karşılaşacaktır.

 

active-directoryde-logon-script-6

active-directoryde-logon-script-6

Buradaki “Logon Script” ile Group Policy’ler içindeki Logon/Logoff Script’i karıştırmayınız. İkisinin de kullanım amaçları farklıdır. Group Policy’lerdeki Logon/Logoff scriptlerinde genelde *.bat dosyaları kullanılır.

Yeni bir makalede tekrar görüşmek dileğiyle…

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın